24 czerwca, 2024 | 3:26 pm
You are here:  / Dust1947 / Inne Gry i Modele / Dustbrothers & Miniature Warriors on One Blog

Dustbrothers & Miniature Warriors on One Blog

[ezcol_1half]

Dust1947 it’s not everything…

Dust1947 is my core and the most engaging universe and game. But I have other models and systems also. Some may know that I present them on my second blog called Miniature Warriors.

Two be honest having two blogs is very challenging. Especially if it’s your hobby and you have to find time to do it between many other duties. Last year it was very well visible, cause I wasn’t able to make articles so often at all.

Finally I started to think what kind of options do I have. I started to consider how to maintain my idea to share with you my hobby and what to do with two blogs at this time.

[/ezcol_1half]

[ezcol_1half_end]

Dust1947 to nie wszystko…

Dust1947 to gra i uniwersum, które najbardziej mnie wciągnęło. Jednak, jak wielu, mam też inne modele i systemy. Niektórzy mogli trafić na mój drugi blog Miniature Warriors, gdzie starałem się działać.

Mówiąc szczerze, trudno jest utrzymać przy życiu dwa blogi. Zwłaszcza jeśli to jest tylko hobby i musisz znaleźć czas na pisanie między wieloma innymi obowiązkami. W zeszłym roku było to bardzo dobrze widoczne, ponieważ nie byłem w stanie tak często tworzyć artykułów.

W końcu zacząłem zastanawiać się, co z tym zrobić. Z jednej strony chciałbym dalej dzielić się z wami moim hobby, ale nie daję rady już ogarniać dwa blogi w tym samym czasie.

[/ezcol_1half_end]

[ezcol_1half]

Time for big changes on website

Finally I decided to combine into one blog content related to all systems which I play.

Dust1947 will be still dominate part of my blog. I will publish more new content related to Dust1947 models and battles in dedicated section. Also I will support European Championships conducting painting contest as usually.  

I play X-Wing, Star Wars Legion and Saga, medieval skirmish game. These systems are totally different to Dust1947 but have one common element with Dust which is simplicity and very cool models. So articles about these games and especially models you will find soon in section Other Games.

I won’t change domain but I renamed my blog to Dustbrothers & Miniature Warriors. I may do small changes concerning graphics and layout. Link to Miniature Warriors old blog will stay, but blog won’t be develop as standalone website. I will publish all new content only on Dustbrothers

[/ezcol_1half]

[ezcol_1half_end]

Czas na duże zmiany na stronie….

W końcu postanowiłem , że blog Dustbrothers rozszerzę o materiały dot. innych systemów i moich modeli.

Dust1947 nadal będzie dominować na moim blogu. Ma swoja dedykowaną sekcję. Liczę, że wkrótce opublikuję więcej nowych materiałów na temat Dust1947. Ja co roku, będę prowadził konkurs modelarski na Mistrzostwach Europy Dust1947 w Warszawie.

X-Wing, Star Wars Legion i Saga Skirmish Game pojawią się na blogu w nowej sekcji. Systemy te są całkowicie różne od Dust1947, ale mają jeden wspólny element z Dust1947. Prostota grania oraz bardzo fajne modele. Artykuły o tych grach, a zwłaszcza modelach będą tutaj.

Blog dalej będzie pod domeną  www.dustbrothers.pl , ale trochę zmieniam nazwę i będzie to „Dustbrothers & Miniature Warriors”. Możliwe, że zrobię niewielkie zmiany dotyczące grafiki ale bez rewolucji. Stary blog Miniature Warriors pozostanie, ale nie będę tam już publikował. Wszystko co nowe trafi na Dustbrothers & Miniature Warriors.

[/ezcol_1half_end]

[ezcol_1half]

This same FB Page, more content

I have two Facebook pages which will stay, but I will focus on further development of current Dustbrothers page. I will publish first on Dustbrothers and then share on Miniature Warriors. You will find all my new content related to models, painting and gaming there.

I hope you like idea of changes. I believe you will find more interesting content in one place which is good for you.  On the other hand I will have only one blog and  could focus only on good content for you.

[/ezcol_1half]

[ezcol_1half_end]

Ta sama strona FB, ale więcej materiałów

Raczej nie będzie zmiany strony na Facebook na Dustbrothers & Miniature Warriors (zasady Facebooka), ale skupię się na dalszym rozwoju tylko obecnej strony  Dustbrothers. Tam będą trafiały materiały i nowe galerie, dopiero potem będę je udostępniał na Miniature Warriors.

Mam nadzieję, że podoba Ci się pomysł zmian, drogi czytelniku. Wierzę, że znajdziesz więcej interesujących materiałów, raportów, zdjęć w jednym miejscu.

[/ezcol_1half_end]

[ezcol_1half]

Stay tune & enjoy all new content

Kris „Dustbrothers & Miniature Warriors”

[/ezcol_1half]

[ezcol_1half_end]

Dzięki i zapraszam do śledzenia mojego bloga

Kris „Dustbrothers & Miniature Warriors”

[/ezcol_1half_end]

Leave a Reply

dustbrothers-pl
Please Share:

Archiwum

Kategorie

Bitewne Wrota

CoolMiniOrNot

TGN Blog Network

The Tale of Painters

O Blogu