You are here:  / Dust1947 Events / Mercenaries / News / SSU / Dust Group June Painting Challenge Gallery / Galeria Czerwcowego Wyzwania na Grupie Dust’a

Dust Group June Painting Challenge Gallery / Galeria Czerwcowego Wyzwania na Grupie Dust’a

Demolisher, Luisa and Red Yana are ready for battle / Gotowe do boju

I chosen for June Challenge three units of which 2 I had to build based on other sets. I had Red Yana model and it was good momentum for her.

Moreover I realy wanted to have all Mercenaries Forces, that’s why I decided to build Demolisher and Luisa (Officially units are only in premium version) based on components which I had. I added some elements and modified a little the walker.

Here you are Mercenaries Officer Luisa, Anti-Tank Demolisher Walker with Bazooka and SSU Officer Red Yana.

Do wyzwania na Facebook’owej Grupie Dust’a wybrałem trzy jednostki, ale dwie z nich musiałem poskładać z innych modeli. Miałem Red Yanę, rosyjską oficerkę, to mógłbyć właściwy moment, aby ją pomalować.

Bardzo chciałem mieć w kolekcji Luisę (Oficera Najemniczek) i ich Demolisher’a, który ma dodatkowo Bazookę na pojazdy przeciwników. Miałem niezbędne komponenty z innych jednostek i resztek pojazdów, zatem troszkę podłubałem, parę rzeczy dorobiłem lub zmieniłem i oto efekt. 

Przedstawiam Wam Najemniczkę Lusię, Niszczyciela oraz Czerwoną Jankę z bloku Sowieckiego.

 

And set of chosen details

I jeszcze troszkę detali

 

Zapisz

Leave a Reply

dustbrothers-pl

Bitewne Wrota

TGN Blog Network

The Tale of Painters

Categories/Kategorie

Archive/Archiwum

CoolMiniOrNot

About DustBrothers Blog